Kronične bolečine lahko močno vplivajo na vsakodnevno življenje posameznika. Med te štejemo tudi bolečine, ki smo se jih že navadili – t.i. spremljajoče bolečine. Velikokrat oseba, ki pride v fizioterapevtsko ambulanto zaradi akutne bolečine, v anamnezi pove, da ima bolečine, na katere se je že navadila.
Odpravljamo bolečine

Stopnjevana motorična predstava
Stopnjevana motorična predstava - SMP (Graded Motor Imagery - GMI) je kompleksna tehnika, ki so jo avstralski fizioterapevti razvili za obravnavo kronične bolečine. Primerna je za vse posameznike, ki imajo zaradi različnih vzrokov prisotno konstantno bolečino v sklepih, mišicah ali posameznih predelih telesa. Študije so pozitivni učinek SMP pri obravnavi kronične bolečine pokazale za različne oblike kronične bolečine, npr. kompleksni regionalni bolečinski sindrom, fantomsko bolečino in bolečino zaradi poškodbe brahialnega pleteža.
Več o stopnjevani motorični predstavi...Manipulacija fascij (ovojnic)
Fascije (ovojnice) so pomemben element naše drže in organiziranja gibanja. Kadar pride do preobremenitve posameznega dela telesa, do poškodbe mehkih tkiv, do zvinov, zlomov in/ali operativnih posegov lahko pride do okvare drsenja plasti v globoki fasciji. Logično sosledje je faza kompenzacije gibanja, kar privede do konstantne bolečine ali razvoj mehanične nepravilnosti v sklepih in mišicah. Je zelo učinkovita tehnika in je primerna za odpravljanje akutnih, kroničnih in dolgotrajnih bolečin ki nimajo posebnega vzroka nastanka, kot tudi bolečin, ki so posledica poškodb/operativnih posegov kolena, gležnja, kolkov, hrbtenice, ramenskega sklepa, komolca in zapestjev. Prav tako pomaga pri odpravljanju glavobolov in migren, ter bolečin, ki so posledica degenerativnih obolenj.
Več o manipulaciji fascij...

Globinski udarni valovi (ESWT)
Terapija z globinskimi udarnimi valovi je popolnoma ne-invazivna terapija, kjer s pomočjo zvočnih valov razbijamo posamezne zgostitve (adhezije) v mehkih tkivih telesa. Terapija je primerna predvsem za osebe, ki trpijo za kronično bolečino v mišicah, tetivah ali ovojnicah (npr. plantarni fascilitis), ki so posledica vnetnih sprememb v mehkih tkivih.
Več o globinskih udarnih valovih...Sklepna mobilizacija po Mulligan konceptu
V Centru Fizioterapije Ljubljana se poslužujemo sklepne mobilizacije po Mulligan konceptu. Mulligan koncept je imenovan tudi “čudežni” koncept, saj velikorat s primerno tehniko mobilizacije zelo hitro in učinkovito povrnemo gibljivost v sklepih hrbtenice in udov. Izjemno učinkovit je zato, ker to ni pasivna mobilizacija, ampak mora bolnik skupaj s terapevtom aktivno izvajati gib v položaju, kjer je občutil bolečino.
Več o sklepni mobilizaciji...

Kineziotaping
Po končanem terapevtskem postopku/obravnavi velikokrat pri osebah s kronično bolečino namestimo na predel telesa kineziološki trak. Tega nameščamo z namenom podaljševanja terapevtskega učinka. Katero nameščanje bomo uporabili se odločimo glede na glavni problem razvoja bolečine. V Centru Fizioterapije Ljubljana uporabljamo le najkvalitetnejše kineziološke trakove, ki ne povzročajo alergijskih reakcij (sensitive SpiderTech trakove in vnaprej narezane SpiderTech).
Več o Kineziotapingu...Mobilizacija perifernega živčnega sistema
Kadar je periferni živec zaradi različnih vzrokov utesnjen, se lahko pojavijo bolečine, mravljinčenje, manjša mišična moč, atrofija - propadanje mišic, manjša gibljivost v sklepih, osebi lahko predmeti pogosteje padajo iz rok. S posebno oblikovanimi testi lahko določimo kateri periferni živec je utesnjen in kje v poteku perifernega živca v udu je utesnjenost prisotna. Pri utesnjeme živcu je zmanjša aksonski pretok informacij. Najbolj splošno znana stanja utesnjenosti perifernega živca sta simdrom karpalnega kanala in išijas.
Več o mobilizaciji perfiernega živčevja...

Senzorna re-edukacija
Po raziskavah ima vsaj 60% oseb po možganskih poškodbah (možganska kap, poškodba možganov, operativna odstranitev tumorjev na možgaih, ipd) motnje občutenja tako v roki kot v nogi. Zaradi motenj občutenja (somatosenzoričnih) je okrnjeno gibanje, zlasti spontana uporaba roke (manipulacija predmetov je počasna in nerodna, posameznik pogosto izpušča predmete, moteni so raziskovalni gibi prstov, npr. pri prepoznavanju različnih površin, pojavi se lahko zmanjšana sposobnost vzdrževanja ustrezne mišične moči za pridrževanje predmetov), somatosenzorične motnje pa vplivajo tudi na nadzor telesne drže, ravnotežje in hojo.
Več o senzorni re-edukaciji...